Chrániče na snowboard
Chrániče na snowboard
Moderní a současné modely snowboardových chráničů už zdaleka nejsou tím, čim byly ve svých počátcích. Tedy nepříjemným kusem čehosi, pod kterým se potí kůže a který znesnadňuje pohyby na snowboardu. Kdepak, ty časy jsou dávno pryč. Dnes jsou snowboard chrániče vyráběny z kvalitních funkčních tkanin, které jsou pružné a prodyšné, takže se zároveň s ochranou starají i o váš komfort, protože vás při ničem neomezují. Při výběru obecně platí, že je zejména třeba, aby daný model perfektně seděl. Tedy aby přilnul, neodchlipoval a držel na svém místě. Zároveň aby nebylo nepříjemné ho nosit. V opačném případě totiž nebude plnit svou základní funkci. V druhé řadě je potom výběr řízen tím, jakou část těla chcete chránit a přítomností moderních pokrčoilých technologií zvyšujících bezpečnost a materiálovým provedením.
Proč nosit snowboard chrániče
- snowboarding je čím dál tím rychlejším, a proto také nebezpečnějším sportem
- sjezdovky jsou tvrdé kvůli umělému zasněžování
- snowboardistů a lyžařů je na sjezdovkách čím dál tím více
- zvyšující se neuvážené a mnohdy velmi riskantní chování návštěvníků snow areálů
Velikost snowboard chrániče
Je vedle technologií tím nejdůležitějším parametrem, protože chránič se nesmí hýbat. V případě páteřáku by například nemělo docházet k jeho vyjíždění výš. Proto jsou některé modely vybaveny kšandy a dalšími jistícími prvky. Velikosti jsou zpravidla uváděny v klasických konfenkčních velikostech S, M, L, XL a tak dále, a měly by i vaší klasické velikosti odpovídat. Proto velikost volte vždy na základě vaší velikosti konfekce.
Technologie a materiály
Jsou pro funkčnost snowboard chráničů samozřejmě vedle správně zvolené velikosti určující. V současnosti jsou vyráběny z funkčních tkanin (nejčastěji to bývá pružná Lycra) a také absorpčních materiálů, které dokáží nárazy vstřebat, rozložit je a impakt na tělo minimalizovat v maximální míře. Byť jejich schopnost ochrany nikdy není stoprocentní, dokáží mnohdy zachránit i život.
- Lycra – pružná funkční tkanina vyznačující se prodyšností a také schopností tepelné regulace
- technologie RPT (Reaction Protection Technology) – materiál při nárazu ztvrdne, vstřebá energii a absorbuje ji tak, aby byl dopad nárazu minimalizovaný, po nárazu se pak hmota vrací do původního, měkkého stavu, který neomezuje při pohybu
- Recco – záchranný systém určený pro snadnější vyhledávání lidí, například pod lavinou, jedná se o čip, který je všitý do oděvu a který vysílá signál, jenž lze mapovat na radaru
Nahoru